kısa yollar Giriş
icon
icon
Yeni Doğan Sarılığı

Toplumların yüzyıllar boyunca sürdürdüğü birtakım alışkanlıklar, çoğu zaman hurafeler ya da bazı inanışlar sağlıkla ilgili davranışlarını şekillendirebiliyor. Albasması denilen doğum sonrası ilk 40 gün içinde lohusa ve yenidoğan bebeği kötü ruhlardan korumak için, bebek ve annenin yalnız bırakılmaması, anneye kırmızı kurdele bağlanması, ilk ağız sütünün bebeğe verilmemesi, emzirmek için 3 ezan beklenmesi, göbeğin saklanması, yenidoğan bebeğin tuzlanması gibi kültürden kültüre, bölgeden bölgeye değişen, bebeğe zarar verdiği bilinmeyen sayısız farklı alışkanlıklar var. .
Taze annelerin en sık maruz kaldığı öneriler ise özellikle yenidoğan sarılığı döneminde karşımıza çıkıyor. Bugünkü hikayemde de sizinle paylaştığım gibi bebek sarılık olmasın diye büyüklerimizden sayısız tavsiyeler hepimize gelmiştir (bir çocuk doktoru olarak bana bile geldiyse ). Bebeklerin üçte ikisinde görülen ve genelde kendiliğinden geçen yenidoğan sarılığı ile ilgili hangi bebekler risk altında, sarılığı nasıl anlarız, ne zaman tehlikeli olur, ne yapmalıyız, nasıl tedavi edilir.. gibi sorulara cevap olacak bilgileri yarın paylaşacağım. Bugün biraz hurafe konuşmaya ne dersiniz?
.

Sarı tülbent örtmek: Sarılığı önlemediği gibi bebeğin cilt rengini ayırt etmeyi zorlaştırır! .

Bebeğe şekerli su vermek: Bebeğin alması gereken anne sütü yerine mideyi doldurur ve bağırsak problemleri yaratabilir!

Bebeği ışık altında yatırmak: Bilirubin düzeyi belli seviyelerin üzerinde ise hastane şartlarında fototerapi denilen özel dalga boyundaki bir ışıkla tedaviye gereksinim duyulur. Bazı inanışların aksine normal ışıklar bunu sağlamaz.

‼️ Bunlar dışında hekim olarak sarılık olmasın diye bebeği jiletlemek, kızgın şiş ile dağlamak gibi çok korkunç şeylerle de karşılaştığımı içim yanarak belirtmek isterim.

Sizlerin de bebeğiniz sarılık olmasın diye aldığınız öneriler, şimdi hatırladığınızda sizleri gülümseten anılarınız varsa bu postun altında paylaşmanızı isterim.

Yazı admin Tarafından 04.08.2020 Tarih, Saat 8:51 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir